Modernləşdirilmiş 1000 və 5000 rublluq əskinaslar dövriyyəyə buraxılacaq
Rusiya Mərkəzi Bankı bu yayda 1000 və 5000 rubl nominalında modernləşdirilmiş əskinasları dövriyyəyə buraxmağı planlaşdırır.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Mərkəzi Bankın sədr müavini Sergey Belov tənzimləyicinin bankirlərlə Rusiya Banklar Assosiasiyasının təşkil etdiyi tədbirdə çıxışı zamanı bildirib.
"2023-cü ilin yayında biz 1 min rublluq və 5 min rublluq əskinasları təqdim etməyi planlaşdırırıq. Təkmilləşdirilmiş əskinaslar təkmilləşdirilmiş dizayna malik olacaq... mükəmməl təhlükəsizlik sistemi, aşınmaya daha davamlı olacaq", -deyib.
Həmçinin, Rusiya Mərkəzi Bankı bu yay modernləşdirilmiş 100 rublluq əskinasları da dövriyyəyə buraxacaq.
"Modernləşdirilmiş 100 rublluq əskinas artıq hazırdır, onun yayda dövriyyəyə buraxılması planlaşdırılır", - Rusiya Mərkəzi Bankının sədr müavini Sergey Belov bildirib.
Rusiya Mərkəzi Bankı ötən ilin yayında yeni 100 rublluq əskinası təqdim edib. Modernləşdirilmiş əskinas tədricən dövriyyəyə buraxılacaq, onlar 1997-ci ildə buraxılmış yüz rublluq əskinasları ilə bərabər dövriyyədə olacaqlar.
1997-ci il də dövriyyəyə buraxılmış qalan əskinaslar da plana uyğun olaraq modernləşdiriləcək. Belə ki, yenilənmiş 1000 və 5000 rubl 2023-cü ildə, 500 rubl 2024-cü ildə, 10 və 50 rubl isə 2025-ci ildə dövriyyəyə buraxılacaq.