İPhone batareyasının ömrünü uzatmaq üçün tövsiyələr
iPhone batareyasının ömrünü onun dolmasını müntəzəm olaraq 20-80% saxlamaqla, həmçinin orijinal adapterdən istifadə etməklə artırmaq olar.
Marja xəbər verir ki, bu barədə mütəxəssislər bildirirlər.
"Smartfonun ən məqbul doldurulma səviyyəsi 20% ilə 80% arasındadır. Əgər siz mütəmadi olaraq şarjı bu səviyyədə saxlasanız, batareyanın işləmə müddəti artacaq".
Həmçinin tövsiyə edilir ki, şarj edərkən (batareya enerji yığarkən) orijinal adapterdən istifadə etmək vacibdir, çünki o, hətta qeyri-sabit şəbəkə gərginliyi ilə də düzgün işləyir. Saxta aksesuarlardan istifadə edilərsə, adapter telefondakı enerji tənzimləyicisini yandıra və yandıra bilər.
Ətraf mühitin temperaturunu da nəzərə almaq lazımdır. iPhone batareyası 0 ilə 35 dərəcə arasında ən yaxşı işləyir. Çox soyuq və ya çox isti batareyada ionların işini ləngidir və batareya tutumunu həmişəlik itirir. Məsələn, enerji yığarkən telefon günəş altında qoyulmamalıdır.
Apple 500 şarj dövründən sonra batareyanın dəyişdirilməsini tövsiyə edir. Bununla belə, yuxarıda qeyd olunan qaydalara riayət etməklə, batareyanın ömrünü uzatmaq olar.