Xarici investorlar Qırğızıstanda 5 və ya 10 il müddətinə viza ala biləcəklər
Qırğızıstan vizasının maksimum etibarlılıq müddəti bir ildirQırğızıstan parlamenti çərşənbə günü xarici investorlar üçün viza rejiminin əhəmiyyətli dərəcədə sadələşdirilməsini nəzərdə tutan qanun layihəsini təsdiqləyib.
Marja xəbər verir ki, bu barədə respublikanın ali qanunverici orqanının mətbuat xidməti məlumat yayıb.
“Joqorku Keneş (Ali Şura) “Xarici miqrasiya haqqında” Qırğızıstan Respublikasının Qanununda dəyişikliklər edilməsi barədə” qanun layihəsinə üçüncü oxunuşda baxıb və qəbul edib. Qanuna əsasən, ən azı 10 milyon som (117,6 min ABŞ dolları) investisiya ilə əcnəbi vətəndaş və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs 5 il müddətinə viza almaq hüququna malikdir”, - məlumatda deyilir.
Mətbuat xidmətinin məlumatına görə, əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs Qırğızıstan iqtisadiyyatına 20 milyon som (təxminən 235 min dollar) sərmayə qoyarsa, o, 10 il müddətinə viza əldə edə bilər.
Qanun layihəsi milli parlamentin bir qrup deputatı tərəfindən hazırlanıb və onların fikrincə, yenilik ölkənin iqtisadi inkişafına töhfə verəcək. Qanun ölkə Prezideni tərəfindən imzalandıqdan sonra rəsmi olaraq qüvvəyə minəcək.