"Unicapital" bazarların həftəlik analitikasını təqdim edir
16 dekabr tarixində AR Mərkəzi Bankı faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı bu ilin son iclasını keçirdi. Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə uçot dərəcəsi 0.25% bəndi artırılaraq 8.25%-ə, faiz dəhlizinin aşağı həddi 1.25 faiz bəndi artırılaraq 6.25%-ə qaldırılmış, faiz dəhlizinin yuxarı həddi 9.25% səviyyəsində dəyişməz saxlanılmışdır.
Faiz artımı qərarına əsas səbəb olan amil inflyasiyanın yüksək olaraq qalmasıdır. Qeyd edək ki, Azərbaycanda inflyasiya artaraq 13.7%-dən 13.8%-ə yüksəlmişdir. İdxal qiymətlərinin artım tempi 22% təşkil etmişdir. Ərzaq məhsullarında inflyasiya 20.8%, noyabrdan-noyabra ümumi bahalaşma isə 15,1% olub. AR Mərkəzi Bankının verdiyi məlumata əsasən inflyasiya əvvəlki ayda pik həddə (15.6%) çatmış və bundan sonra onun düşmə istiqamətində hərəkət edəcəyi gözlənilir. 2023-cü il üzrə inflyasiya proqnozunun təkrəqəmli səviyyədə olmasına baxmayaraq, inflyasiya mühiti ilə bağlı qeyrimüəyyənliklər yüksək qalır.
Ötən həftə Azərbaycanda ÜDM artım məlumatı açıqlandı. 2022-ci ilin yanvar-noyabr aylarında ölkədə 121,4 milyard manatlıq və ya əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4,8% çox ümumi daxili məhsul istehsal olunmuşdur. Əhalinin hər nəfərinə düşən ÜDM 12 min 64,2 manata bərabər olmuşdur.
Ötən həftə AR Mərkəzi Bankının not hərraclarında gəlirliliklərdə əsaslı artım müşahidə edilmişdir. Belə ki, bundan öncəki hərraclarla müqayisədə orta ölçülmüş Əmtəə Bazarları Son Həftəlik↑↓ İlin əvvəli↑↓ Neft WTI 74,29 4,60% -2,35% Neft Brent 79,98 5,22% 2,02% Qızıl 1791,34 0,23% -0,56% Gümüs 23,14 -0,56% 1,05% Azərbaycana aid avrobondlar (Gəlirlilik) 2 illik vs 10 illik ABŞ xəzinə istiqrazları Gəlirlilik əyriləri (İnkişaf etmiş ölkələr) gəlirliliklər 3.78%-5.94% aralığından 4.12%-6.69% aralığına dəyişdi. 168 və 252 günlük not hərraclarında gəlirliliklər müvafiq olaraq, 5.28%-dən 6.14%-ə və 5.94%- dən 6.69%-ə yüksəldi.
Bu həftə AR Maliyyə Nazirliyi 200 milyon AZN həcmində 1 illik və 150 milyon AZN həcmində 3 illik istiqraz hərracı keçirəcək. Bu alətlərdə də faizlərin artımı ehtimal edilir.
Ötən həftə ABŞ-da inflyasiya gözləntilərdən aşağı, 7.1% açıqlandı. Ötən ay inflyasiya 7.7% olmuşdu və analitiklər bu göstəricinin 7.3%-ə azalacağını proqnoz etmişdilər. Ərzaq qiymətlərində artım olsa da, enerji qiymətlərindəki azalma inflyasiyaya azaldıcı təsir göstərib.
14 dekabr tarixində ABŞ Federal Ehtiyatlar Sistemi faiz qərarını açıqladı. Azalan inflyasiya fonunda FES 0.75% artımlarını səngidərək bu dəfə faizləri 0.50% artırdı və faizlər 3.75%-4.00%-dən 4.25%-4.50%-ə yüksəldildi. Xatırladaq ki, FES ardıcıl 4 dəfə 0.75% faiz artımı etmişdi.
Avropa Mərkəzi Bankı da keçən həftə uçot faiz dərəcəsini 0.50% artırmaq barədə qərarını verdi, faizlər 2.00%-dən 2.50%-ə dəyişdirildi.
Avrozonada illik inflyasiya 0.1% artaraq 10.0%-dən 10.1%- ə çatıb. Bloomberg analitikləri Avrozonada inflyasiyanın dəyişməz olaraq, 10.0% qalacağını proqnoz etmişdilər.