Azərbaycandan xaricə köçürülən pul baratları kəskin artıb - 522 MİLYON DOLLAR KÖÇÜRÜLÜB
2022-ci ilin 9 ayı üzrə Azərbaycanın tədiyə balansının əsas göstəricilərinə görə, təkrar gəlirlər üzrə xarici ölkələrlə aparılan əməliyyatların ümumi həcmi 3.5 milyard məbləğində qiymətləndirilmişdir.
Marja.az xəbər verir ki, bu, Mərkəzi Bankın 2022-ci ilin 9 ayı üzrə Tədiyə balansında bildirilir.
Daxilolmalar 2.9 milyard dollar, ödənişlər isə 0.6 milyard təşkil etmişdir. Təkrar gəlirlər üzrə ümumi daxilolmaların 96.4%-ni xarici ölkələrdən fiziki şəxslərin pul baratları, 2.5%-ni ölkəyə gətirilən humanitar malların və digər yardımların həcmi, 1.1%- ni isə digər daxilolmalar təşkil edib.
Ölkəyə göndərilən pul baratlarının həcmi 3.6 dəfə artaraq 2.8 milyard dollar, ölkədən köçürülən pul baratlarının həcmi isə 29.6% artaraq 522 milyon dollar (0,5 milyard dollar) olmuşdur. Nəticədə pul baratları üzrə 2.3 milyard dollar müsbət saldo yaranmışdır.
Bütövlükdə, təkrar gəlirlər üzrə əməliyyatların saldosu müsbət 2.3 milyard dollar (6.3 dəfə artım) təşkil etmişdir.
Təkrar gəlirlər balansı cari transfertlər, o cümlədən pul baratları, humanitar yardımlar, qrantlar və s. maddələr üzrə daxilolma və xaricolma əməliyyatlarının saldosu əsasında formalaşır.