Avtomobil idxalı azalsa da, KASKO üzrə hesablanmış sığorta haqlarının artması davam edib
2022-ci ilin 10 ayı ərzində Azərbaycanın sığorta şirkətləri tərəfindən avtonəqliyyat vasitələrinin sığortası (KASKO) üzrə 34 milyon 671 min manat sığorta haqları hesablanıb, 13 milyon 970,1 min manat sığorta ödənişi həyata keçirilib.
Marja.az Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, 2021-ci ilin 10 ayı ilə müqayisəddə hesablanmış sığorta haqları 2 milyon 235 min manat və ya 6,9%, sığorta ödənişləri isə 1 milyon 462 min manat və ya 11,7% artıb.
2021-ci ilin 10 ayında sığorta şirkətləri tərəfindən avtonəqliyyat vasitələrinin sığortası üzrə 32 milyon 435,7 min manat sığorta haqları hesablanmış, 12 milyon 508,1 min manta sığorta ödənişləri həyata keçirilmişdi.
Qeyd edək ki, Azərbaycana avtomobil idxalı 2022-ci ilin 10 ayı ərzində (yanvar-oktyabr) ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 12 min 112 ədəd və ya 16,6% azalaraq 60 min 790 ədədə düşüb.