"Bank BTB"nin əməliyyat mənfəəti 2,5 dəfə artıb
"Bank BTB" ASC 2022-ci ilin 9 ayı üzrə maliyyə göstəricilərini açıqlayıb.
Marja.az xəbər verir ki, "Bank BTB"nin cəmi aktivləri 2022-ci ilin 9 ayında 2021-ci ilin sonu ilə müqayisədə cüzi azalaraq 30 sentyabr 2022-ci il tarixində 361 milyon 438 min manat təşkil edib. Aktivlərin 238 milyon 980 min manatını müştəırilərə verilmiş kreditlər təşkil edib."Bank BTB" 2021-ci ilin sonunda 362 milyon 062 min manat cəmi aktivlərə malik idi.
MÜDDƏTLİ DEPOZİTLƏR ARTIB
"Bank BTB"də müştərilərin müddətli depozitləri 2022-ci ilin 9 ayında 2021-ci ilin sonu ilə müqayisədə 8 milyon 487 min manat və ya 6,6% artaraq 137 milyon 354 min manata çatıb.
2022-ci ilin yanvar-sentyabr dövründə "Bank BTB"nin cəmi əməliyyat gəlirləri (faiz və qeyri-faiz gəlirləri) 23 milyon 751 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri (faiz və qeyri-faiz xərcləri) 23 milyon 592 min manat, əməliyyat mənfəəti 159 min manat təşkil edib. Bank 5 milyon 873 min manat mümükn zərərlər üçün yaradılan ehtiyatlara ayırdığından cari ilin 9 ayını 5 milyon 714 min manat xalis zərər ilə bağlayıb.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2021-ci ilin yanvar-sentyabr dövründə "Bank BTB"nnin cəmi əməliyyat gəlirləri 22 milyon 395 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri (faiz və qeyri-faiz xərcləri) 22 milyon 332 min manat, əməliyyat mənfəəti 63 min manat təşkil etmişdi. Ehtimal olunan zərərlər üçün yaradılan ehtiyatdan 1 milyon 111 min manatın qayıtması hesabına mənfəət 1 milyon 174 min manata yüksəlmişdi.
Beləliklə, "Bank BTB"nin cəmi əməliyyat gəlirləri 2022-ci ilin 9 ayında 2021-ci ilin 9 ayı ilə müqayisədə 1 milyon 356 min manat və ya 6%, əməliyyat mənfəəti isə 2,5 dəfə artıb. Bankın əməliyyat xərcləri isə 1 milyon 260 min manat və ya 5,6% artıb.
30 Sentyabr 2022-ci il tarixində "Bank BTB" 53 milyon 117 min manat məcmu kapitala malik olub.