Azərbaycanda istehlak kreditləri biznes kreditlərindən daha çox artıb
2022-ci ilin 7 ayında (yanvar-iyul) Azərbaycanın bank sektorunun kredit portfeli 167.4 milyon manat artaraq 31 iyul 2022-ci il tarixində 18 milyard 487.4 milyon manata çatıb.
Marja.az Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, o cümlədən, biznes kreditləri 15.3 milyon manat artaraq 10 milyard 497 milyon manata, istehlak kreditləri 125.2 milyon manat artaraq 5 milyard 315 milyon manata, ipoteka kreditləri isə 26.9 milyon manat artaraq 2 milyard 675.4 milyon manata çatıb.
2022-ci ilin 7 ayı ərzində bank sektorunun cəmi kredit portfeli 1 milyard 828.3 milyon manat, o cümlədən biznes kreditləri 757 milyon manat, istehlak kreditləri 796.6 milyon manat, ipoteka kreditləri isə 274.7 milyon manat artıb.
Son dövrdə istehlak kreditləşməsi seqmentində aktivlik müşahidə olunması Mərkəzi Bankı da narahat edir. Bir neçə gün öncə Azərbaycan Mərkəzi Bankı məsuliyyətli və daha sağlam kreditləşmənin təmin edilməsi, əhalinin izafi borclanmasının qarşısının alınması üçün prudensial tələblərini sərtləşdirib.