“Aqrarkredit”in portfeli və xalis mənfəəti artıb
“Aqrarkredit” QSC Bank Olmayan Kredit Təşkilatı 2021-ci ili 1 milyon 191 min 229 manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Halbuki, təşkilat 2020-ci ili 866 min 689 manat xalis zərər ilə bağlamışdı. Beləliklə, 2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə “Aqrarkredit”in xalis mənfəəti 37,4% artıb.
Marja.az xəbər verir ki, “Aqrarkredit”in faiz gəlirləri 2020-ci ildə 17 milyon 324 min 823 manat ikən, 2021-ci ildə 13 milyon 463 min 890 manat təşkil edib (22,2% azalıb). Təşkilatın haqq və komissiya gəlirləri isə 355 min 229 manatdan 330 min 20 manata geriləyib.
2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə “Aqrarkredit”in kredit portfeli (müştərilərə verilmiş kreditlər) 10 milyon 101 min 294 manat və ya 13,7% artaraq 83 milyon 958 min 58 manata yüksəlib. 2020-ci ilin sonunda Təşkilatın kredit portfeli 73 milyon 856 min 764 manat təşkil etmişdi.
31 Dekabr 2021-ci il tarixində “Aqrarkredit” 12 milyard 101 milyon 102 min 976 manat cəmi aktivlərə malik olub, o cümlədən aktivlərin 11 milyard 685 milyon 748 min 289 manatını Azərbaycan Beynəlxalq Bankından alınmış aktivlər təşkil edib.