Avropa Birliyi Fiat-a görə İtaliyaya hüquq pozuntusu prosesi başladıb
Avropa Birliyi Komissiyası İtaliyaya qarşı, avtomobil istehsalçısı Fiat Chrysler-də (FCA) emissiya nəzarət öhdəliklərini yerinə yetirmədiyi üçün AB hüquqi qayda pozuntusu prosesi başladıb.
"Marja" xəbər verir ki, Avropa Birliyi (AB) qanunvericiliyinə görə, üzv ölkələr istehsal olunan vasitələrin AB standartlarına uyğunluğunu yoxlamaq öhdəliyi götürüblər.
Standartlara uyğun davranmamaqda günahlandıran İtaliyaya qarşı hüquqi pozuntu prosesinin ilk mərhələsi olaraq rəsmi xəbərdarlıq məktubu göndərilib.
Açıqlamada, bir avtomobil istehsalçısının hüquqi şərtləri yerinə yetirməməsi halında, ölkə rəsmilərinin cəzalar tətbiq etmək səlahiyyəti olduğu xatırladılıb.
AB tələbləri, emissiyanın aşağı salınmasında proqramlardan və ya cihazlardan istifadə edilməsini qadağan edir.
AB-nin hüquqi pozuntu prosesində ilk mərhələ kimi ölkələrə xəbərdarlıq məktubu göndərilir və əlaqədar ölkələrin iki ay içərisində AB Komissiyası ittihamlarına cavab verməsi lazımdır. AB Komissiyası ölkələrin verdiyi cavablardan qane olmasa, məsələ AB Ədalət Divanına çıxarıla bilər.