"Disney"i haklayıb haqq istədilər
ABŞ-da "Walt Disney" şirkətinin sisteminə daxil olan hakerlər haqq istəyiblər.
"Marja" BBC-yə istinadən xəbər verir ki, "Disney"in İcraçı direktoru Bob Iger, ABC işçilərilə keçirdiyi iclasda hakerlərin şirkətin sisteminə sızaraq hələ ekrana çıxmamış filmlərindən birini ələ keçirdiyini bildirib.
Iger, hakerlərin şirkətdən haqq istəyini, ödənməməsi halında ələ keçirdikləri filmi 20 dəqiqəlik hissələr halında internetdə yaymaqla təhdid etdiklərini dilə gətirib.
Şirkətin istənilən pulu ödəməyi rədd etdiyini qeyd edən Iger, polisə müraciət etdiklərini dilə gətirib.
Iger, oğurlanmış filmin adını açıqlamayıb.
Hollivud xəbərlərilə tanınan "Deadline" saytı isə filmin ABŞ-da 26 Maydan nümayişinə başlanılması planlanlaşdırılan "Karib Oğruları: Ölü Adamlar Nağıl Danışmaz (Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales " olduğunu irəli sürüb.
Kompüter hakerləri, keçən ay da "Netflix"in sistemini "sındıraraq" "Prins is the New Black" serialının beşinci hissəsini ələ keçirmiş və haqq istəmişdilər. Şirkətin pulu ödəmədiyi üçün serial internetdə yayımlanmışdı.