Banklar bu borcunu ödəyir, amma məbləği çox azalmır
21 Fevral 2015-ci il tarixindəki ilk devalvasiyadan əvvəl 4 milyard 935,6 milyon manat xarici öhdəliklərə malik olan banklar, bu ilin Mart ayının sonunda 7 milyard 310,9 milyon manat xarici öhdəliklərə malik olublar.
"Marja" Mərkəzi Bankın statistikasına istinadən xəbər verir ki, bu ilin Yanvar ayının sonunda Dollar Manat qarşısında 1.90 manat civarına yüksələndə bankların xarici öhdəlikləri də 8 milyard 71,7 milyon manata qalxmışdı.
Ötən 2 ayda Manat Dollar qarşısında möhkəmlənməyə başladıqdan sonra bankların xarici öhdəlikləri də 760,8 milyon manat azalaraq 7 milyard 310,9 milyon manata geriləyib.
2016-cı ilin yanvar ayının sonunda bankların xarici öhdəlikləri 8 milyard 385,9 milyon manata qalxmışdı. Ötən ilin Oktyabr ayınadək xarici öhdəliklər 6 milyard 229 milyon manatadək azalmışdı. Lakin ötən ilin Oktyabr ayından başlayaraq bu ilin Fevral ayının əvvəlinədək Dolların Manat qarşısında bahalaşması xarici öhdəliklərin yenidən 8 milyard manatı keçməsilə nəticələnmişdi.
Qeyd edək ki, bankların xarici öhdəlikləri xarici valyutalardadır. Mərkəzi bank öhdəlikləri Manat ilə ifadədə göstərir.