Avropalıların çoxu "hər kəsə maaş" istəyir
İşi və təhsili nə olursa olsun bütün vətəndaşlara təməl ehtiyaclarını qarşılayacaq bir maaş verilməsini nəzərdə tutan vətəndaşlıq gəlirinə (maaşına) dəstək, Avropada 68%-ə çatıb. Bir çox Avropalı, vətəndaşlıq gəlirinin dünyanı bürüyən işsizlik və yoxsulluqla bağlı problemlərə həll ola biləcəyini düşünür.
"Marja" xəbər verir ki, baş ofisi Berlində yerləşən "Dalia Research"ın sorğusuna görə, Avropada vətəndaşlıq gəlirinə dəstək verənlərin nisbəti bu il 64%-dən 68%-ə yüksəlib. 28 Avropa Birliyi ölkəsində mart ayında keçirilən sorğuda iştirak edən 11 min nəfərin 68%-i, vətəndaşlıq gəlirlərilə bağlı referendumda bütün vətəndaşlara təməl ehtiyacların ödənilməsi üçün maaş ödənməsinə dəstək verəcəyini bildirib.
İştirakçıların 41%-i isə vətəndaşlıq gəlirinin əvvəl test edilməsini istəyir. Qarşılıqsız maaş ödənməsinə qarşı çıxanlar isə, belə bir təcrübənin insanların işləmək istəyini azaldacağını və əcnəbilərin ölkəyə axın etməsinə səbəb olacağını bildirib.
Finlandiya və Hollandiyada pilot rayonlarda tətbiq olunan və Avropada mübahisələrə səbəb olan vətəndaşlıq gəliri təcrübəsi, peşə və təhsili nə olursa olsun bütün vətəndaşlara təməl ehtiyaclarını qarşılayacaq bir maaş ödənməsini nəzərdə tutur. Bu maaş, dövlətin vətəndaşlara göstərdiyi sosial yardımlarının yerini alır və sistemdə böyük bir dəyişiklik anlamına gəlir.