Fed/George: 1-ci rübdəki yavaş iqtisadi artım mərhələli faiz artırmağı dayandırmaq üçün bir səbəb deyil
ABŞ Mərkəzi Bankı Fed-in Kanzas şöbəsinin sədri Ezer Corc (Esther George), 1-ci rübdəki yavaş inkişafın faizin mərhələli artırılmasını dayandırmaq üçün bir səbəb olmadığını və mərhələli faiz artımlarını gecikdirməyin bir sıra risklər yaradacağı qənaətində olduğunu bildirib.
Kanzas Fed sədri açıqlamasında, Fedin balansını kiçiltməyə bu il ərzində başlaması lazım olduğunu təkrarlayıb və faizi mərhələli artımağı dəstəklədiyini dilə gətirib.
Corc etdiyi çıxışında, işsizlik hədəfinin aşılmasının iqtisadi artım üzərində bir risk yaradacağını deyib. Bununla yanaşı, Corc, beynəlxalq şəraitin artıq daha az risk yaratdığını qeyd edib.
Fed/Mester: Faizin mərhələli artırılması davam etməlidir
Klivlend Fed sədri Loretta Mester də Mərkəzi Bankın iqtisadiyyatın həddən artıq qızmasının qarşısını almaq üçün mərhələli faiz artımına davam etməsi lazım olduğunu deyib.
Mester Çikaqoda çıxışında məşğulluq hədəfinin qarşılandığını, bəzi zəif göstəricilərə baxmayaraq inflyasiyanın hədəfə yanaşdığını bildirərək faiz artırımının davam etməsi lazım olduğunu söyləyib.
Mester ilk rübdə iqtisadiyyatdakı zəifliyin orta müddətli mənzərəyə dair gözləntisini dəyişmədiyini bildirərək "İlin geri qalanında istehlakçı xərclərində toparlanma gözləyirəm" ifadəsini istifadə edib. Mester 4.5 trilyon dollarlıq balansı il sonunda kiçiltməyə başlamaq lazım olduğu ritorikanı da təkrarlayıb.
Fed rəsmiləri Mart ayında faiz artırmış, ötən həftədəki iclasda isə faizi dəyişdirməmiş, ancaq bu il 2 dəfə faiz artımı olacağına işarə etmişdi. Çox investor növbəti faiz artımının İyun ayında baş verəcəyini gözləyir.