"Manat tam nəzarət altındadır"
"Düzdür Manatın məzənnəsi tələb və təklifdən asılı olaraq dəyişə bilər. Bununla bərabər Manat tam nəzarət altındadır"
"Marja"nın məlumatına görə, bunu "Şəffaflıq və İnkişaf" Maliyyə və İnvestisiya Forumunda (FİF 2017) İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin rəhbəri Vüsal Qasımlı bildirib.
"Fiskal və monetar siyasətin kombinasiyası nəticəsində Manatın sabitliyinə nail olunub. Məzənnədəki volatillik tam nəzarət altına alınıb. Bu o demək deyil ki, Manatın məzənnəsi bir səviyyədə qalacaqdır. Tələb və təklifdən asılı olaraq məzənnə dəyişə bilər. Amma fakt budur ki, Manatın məzənnəsində sabitlik var. Bu Azərbaycan hökumətinin həyata keçirdiyi samballı və əsaslandırılmış siyasətinin nəticəsidir. Qazaxıstan daxil bir çox ölkələr üzən məzənnəyə keçdikdən sonra Azərbaycan kimi qısa dövrdə sabitliyə nail ola bilməmişdilər. Manatın sabitləşməsi biznesə proqnozlaşdırmaq imkanı verir. Məzənnədə sabitləşmə olmasa idi inkişafdan və yeni investisiyalardan söhbət gedə bilməzdi. Həmçinin Manatın sabitləşməsi hökumətin inflyasiyanı nəzarət altına alması ilə, birinci rübdə qeyri neft sektorunun artması ilə nəticələndi".- Vüsal Qasımlı bildirib.
Mərkəzin rəhbəri qeyd edib ki, pul bazasının optimallaşdırılması yeni makro-iqtisadi vəziyyət yaradıb.
Vüsal Qasımlı əlavə edib ki, növbəti hədəf bank sektorunda sabitliyə nail olmaqdır.