Aprelin 7-nə Mərkəzi Bankın açıqladığı rəsmi Dollar/manat məzənnəsi Aprelin 6-sı ilə müqayisədə düşərək 1,7031 manat olub, Avro/manat məzənnəsi isə 1.8135 manata düşüb.
Aprelin 6-da 1 dollar 1,7140 manata, 1 avro isə 1.8296 manata bərabər idi.
Xəbər verdiyimiz kimi, 06 aprel 2017-ci il tarixində Mərkəzi Bankda Dövlət Neft Fondunun da iştirakı ilə hərrac keçirilmişdir. Hərracda manatın orta çəkili məzənnəsi 1,7031 səviyyəsində formalaşmışdır. Bu səviyyə, dünənki rəsmi məzənnə ilə müqayisədə 0,6% aşağıdır.
Qeyr-rəsmi məlumata görə, dünən Mərkəzi Bankın keçirilmiş valyuta hərracına 35 milyon dollar çıxarılıb. Həmin vəsaitin yalnız 1/5 satılıb. Banklar cəmi 7 milyon 300 min dollar alıb. Qalan 27 milyon 700 min dolları alan olmayıb. Banklarda dollar kütləsi çoxdur, manat azdır. Ona görə də dollara tələb yoxdur. Bu səbəbdən banklar bu hərraca böyük maraq göstərməyiblər.
Banklarda da dolların ucuzlaşması davam edir. Dünən axşam banklarda Dolların alış qiyməti 1.61 manatadək, satış qiyməti 1.6850 manatadək düşüb. Məsələn, Bank Respublika və Expressbank Dolları 1.61 manata alırdılar. GünayBank isə Dolları 1.6850 manata satırdı.