SOCAR Rusiyadan daha çox qaz alacaq
Bu gün Rusiyanın bəzi KİV-lərində "SOCAR Polymer" şirkətinin baş direktoru Fərid Cəfərova istinadən SOCAR-ın Rusiyanın "Qazprom" şirkətindən 5 mlrd. kubmetrədək qaz almaqla bağlı danışıqlar apardığı barədə məlumat yayılıb.
Məsələ ilə bağlı Fərid Cəfərov “Report”a bildirib ki, yayılan xəbər yanlışdır.
Hazırda Moskvada konfransda olduğunu bildirən Fərid Cəfərov deyib ki, ona sualla yaxınlaşan jurnalistlərə hazırda "Polymer" zavodunun tikintisi ilə məşğul olduğunu, qaz danışıqları barədə məlumatsız olduğunu deyib: “Qaz alqı-satqısı ilə bağlı hər hansı açıqlama verməmişəm”.
SOCAR Rusiyanın "Qazprom" şirkətindən il ərzində idxal olunan qazın həcmini 5 mlrd. kubmetrədək çatdırmaq niyyətindədir. "Prime" agentliyi xəbər verir ki, bunu "SOCAR Polymer" şirkətinin baş direktoru Fərid Cəfərov bildirib.
Onun sözlərinə görə, hələlik şirkətlər arasında bu mövzu ətrafında danışıqlar davam edir. "Müzakirələr davam edir", - deyə o jurnalistlərin müvafiq sualını cavablandırarkən bildirib.
Qeyd edək ki, 2016-cı ilin may ayında SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib ki, SOCAR Rusiyadan alınan qazın həcmini 5 mlrd. kubmetrə çatdırmaq niyyətindədir. Onun sözlərinə görə, Rusiya tərəfinə bununla bağlı müvafiq bildiriş göndərilib.
2015-ci ilin sentyabr ayından etibarən SOCAR və "Qazprom" illik 2 mlrd. kubmetr həcmində təbii qazın nəqli ilə bağlı razılığa gəliblər.