- Səhər saat 09:20-də Mərkəzi Bank Aprelin 4-nə USD/AZN rəsmi məzənnəsini 1.7244 manat səviyyəsində açıqladı.
- Saat 09:30-dan başlayaraq banklarda Dolların alış və satış qiymətlərinin düşdüyü müşahidə olundu. Dollar əsasən 1.68-1.71 manat səviyyələrindən alınıb, 1.73-1.75 manat səviyyələrindən satıldı.
-Saat 12:00-da Mərkəzi Bankda Dövlət Neft Fondunun da iştirakı ilə hərrac keçirildi. Hərracda manatın orta çəkili məzənnəsi 1,7145 manat səviyyəsində formalaşdı. Başqa sözlə, hərracda Manat Dollar qarşısında təxminən 0,6% möhkəmləndi.
- Hərracdan sonra da banklarda Dolların düşdüyü müşahidə olundu. Dolların satış qiyməti 1.72 manatadək düşdü.
- Axşam saat 17:05-də Mərkəzi Bank 05.04.2017-cı il tarixinə USD/AZN rəsmi məzənnəsinin 1,7140 səviyyəsində müəyyən olunduğunu açıqladı. Bu hərracdakı orta çəkili məzənnədən də aşağıdır.
Qeyd edək, Mərkəzi Bank depozit hərracları və notların yerləşdirilməsi ilə izafi manat kütləsini dövriyyədən çıxardır. Manatın qıtlaşması Dollar alışını da məhdudlaşdırır (tələbi azaldır) və bu da Dolların qalxmasının qarşısını alır.