- Səhər saat 09:20-də Mərkəzi Bank Martın 13-nə USD/AZN rəsmi məzənnəsini 1.7437 manat səviyyəsində açıqladı.
- Saat 09:30-dan başlayaraq banklarda Dolların alış və satış qiymətlərinin düşdüyü müşahidə olundu, Dollar əsasən 1.75-1.76 manat səviyyələrindən satıldı. Qeyd edək ki, Dollar Mфnat qarşısında ötən həftədən ucuzlaşır.
- Günortadan sonra da banklarda Dolların məzənnələrinin düşdüyü müşahidə olundu.
-KapitalBank Dolların satış qiymətini 1.76 manatdan 1.7490 manata endirdi. KapitalBank Dolları 1.72 manatdan alırdı.
-Eyni zamanda, Dolların satış qiymətini Bank of Baku 1.7620 manatdan 1.75 manata, NBC Bank 1.7540 manatdan 1.75 manata, Yapı Kredi Bank Azərbaycan 1.75 manatdan 1.7450 manata, AccessBank 1.7580 manatdan 1.7450 manata, Bank BTB isə 1.7550 manatdan 1.7440 manata və s. endirdi.
-Bu gün əksər banklar Dolları 1.68-1.72 manat səviyyələrindən alıb, 1.7440 - 1.7500 manat səviyyələrindən satırdılar.
- Axşam saat 17:05-də Mərkəzi Bank 14.03.2017-cı il tarixinə USD/AZN rəsmi məzənnəsinin 1,7437 səviyyəsində müəyyən olunduğunu açıqladı (Rəsmi məzənnə dəyişmədi).
Qeyd edək ki, çoxları manatın bahalaşacağına inanmırlar. Onlara görə, Manatın güclənməsi üçün iqtisadi səbəb yoxdur, Dolların ucuzlaşması, bir “oyundur”. Hələ də çox insan, Mart ayından başlayaraq Dolların bahalaşacağını hesab edir. Bəzi iddialara görə, ABŞ Mərkəzi Bankı Fed Martın 15-də faizi artırarsa Dollar daha da bahalaşacaqdır.
Əlavə edək ki, Fevralın 1-də Dollar/Manat rəsmi məzənnəsi 1.92 manat səviyyəsinə çıxmışdı. Həmin gün bəzi banklar Dolları 1.94-1.95 manata alıb, 1.99 manatdan baha satırdılar.
MƏRKƏZİ BANK: MÜSBƏT TRENDLƏR VAR
10 mart 2017-ci il tarixində Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin növbəti iclası keçirildi. Makroiqtisadi sferada müşahidə olunan ilkin müsbət trendləri və formalaşan yeni gözləntiləri nəzərə alaraq Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti faiz dəhlizinin parametrlərinin, o cümlədən uçot dərəcəsinin dəyişməz (15%) saxlanması barədə yekdil qərar qəbul etdi.