"Şimali Koreya region üçün təhlükə mənbəyi olaraq qalır"
Yaponiyanın Baş naziri Şinzo Abe bildirib ki, son vaxtlar Şimali Koreya tərəfindən raket buraxılışları bu ölkə tərəfindən təhlükənin yeni mərhələyə keçdiyini təsdiq edir. Baş nazir deyib ki, Şimali Koreya region üçün təhlükə mənbəyi olaraq qalır.
Martın 6-da Yaponiya parlamentinin yuxarı palatasındakı komitələrdən birinin iclasında çıxış edən Ş.Abe bildirib ki, bu gün səhər Şimali Koreya yeni raket buraxılışlarını həyata keçirib. Baş nazir əlavə edib ki, Şimali Koreya eyni vaxtda dörd ballistik raket buraxıb.
Həmin gün juranlistlər qarşısında çıxış edən Yaponiya Nazirlər Kabinetinin baş katibi Yoşihide Suqa da bildirib ki, bu gün yapon vaxtı ilə saat 7:34 dəqiqədə Şimali Koreya qərb sahilində dörd ballistik raket buraxıb.
Y.Suqa qeyd edib ki, Baş nazir Şinzo Abe hökumət üzvlərinə və müvafiq qüvvələrə bu barədə məlumatların toplanması və ictmaiyyətə təqdim olunması barədə göstəriş verib.
Baş katib əlavə edib ki, Ş.Abe, həmçinin hava və dəniz nəqliyyatının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və hadisələrin gözlənilməz davamı ilə bağlı hazır olmaq barədə də göstəriş verib.
Y.Suqanın sözlərinə görə, buraxılşla bağlı hava və dəniz nəqliyyatında hər hansı problemin yaranması barədə məlumat daxil olmayıb.
Məsələ ilə bağlı Yaponiya Təhlükəsizlik Şurasının iclasının keçiriləcəyi gözlənilir.