Yapon orta və kiçik biznesinin Azərbaycana cəlb olunması xahiş edilib
“Beynəlxalq Qaz İttifaqı”nın (“International Gas Union”) Tokioda keçirilən iclasında iştirak etmək üçün Milli Məclisin deputatı, Azərbaycan-Yaponiya parlamentlərarası dostluq qrupunun həmsədri, SOCAR-ın vitse-prezidenti Muxtar Babayev və SOCAR-ın vitse-prezidenti Elşad Nəsirovdan ibarət nümayəndə heyəti bu gündoğar ölkədə səfərdə olub.
Yaponiyanın “KEIDANREN” iqtisadi təşkilatının baş direktoru Masakazu Kubota ilə görüş zamanı M.Babayev Prezident İlham Əliyevin apardığı məqsədyönlü siyasət nəticəsində ölkəmizin son illərdə qazandığı böyük uğurlar barədə ətraflı məlumat verib. İqtisadiyyatın, xüsusilə qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən və gələcəkdə nəzərdə tutulan müxtəlif layihələr barədə ətraflı danışıb.
İki ölkə arasında enerji sektorunda əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğu, bununla yanaşı digər sahələr üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. “KEIDANREN”-in Yaponiyada nüfuzlu iqtisadi təşkilat olduğu nəzərə alınaraq, yapon orta və kiçik biznesinin Azərbaycana cəlb olunmasında dəstək göstərməsi xahiş edilib.
M.Kubota Yaponiya şirkətlərinin Azərbaycan ilə yalnız enerji sahəsində deyil, digər sahələrdə də əməkdaşlığa hazır olduğunu və bu istiqamətdə Yaponiyadakı səfirliyimiz ilə mütəmadi məsləhətləşmələr aparacağını vəd edib.
Görüşlərdə Azərbaycanın Yaponiyadakı səfiri Gürsel İsmayılzadə də iştirak edib.