Netflix-in gəliri üçüncü rübdə təxminən 17 faiz artıb
Qlobal internet televiziya platforması Netflix-in gəliri bu ilin üçüncü rübündə 17,2 faiz artaraq 11,5 milyard ABŞ dollarına yüksəlib.Netflix 2025-ci ilin üçüncü rübünə dair maliyyə hesabatını açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, hesabata əsasən, şirkətin gəliri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 17,2 faiz artaraq 11,5 milyard dollar təşkil edib. 2024-cü ilin üçüncü rübündə bu göstərici 9,8 milyard dollar təşkil etmişdi.
Netflix, gəlir artımını abunəçi sayının çoxalması, qiymət tənzimləmələri və reklam gəlirlərinin artması ilə izah edib.
Şirkət gəlirlərinin növbəti rübdə də 17 faiz artacağını proqnozlaşdırır. Netflix-in 2025-ci il üzrə ümumi gəlir proqnozu isə əvvəlki gözləntilərlə uyğun olaraq 45,1 milyard dollar səviyyəsində qalıb.
Netflix-in mənfəəti gözləntiləri qarşılamadı
Netflix-in xalis mənfəəti də ilin üçüncü rübündə ötən ilin eyni dövrünə nisbətən təxminən 7,7 faiz artaraq 2,5 milyard dollara yüksəlib. Şirkətin 2024-cü ilin eyni dövründəki xalis mənfəəti 2,4 milyard dollar idi.
Keçən ilin üçüncü rübündə səhmbaşına mənfəət (EPS - Earnings Per Share) 5,40 dollar olduğu halda, bu dövrdə 5,87 dollara çatıb.
Bununla belə, mənfəət artımına baxmayaraq, nəticələr bazar gözləntilərindən aşağı olub. Şirkət bu vəziyyəti Braziliyada vergi məsələsi ilə bağlı davam edən mübahisə nəticəsində yaranmış təxminən 619 milyon dollarlıq xərclə izah edib.