Almaniya Temu platforması ilə bağlı araşdırmaya başlayıb
Almaniyanın Federal Kartel İdarəsi, Çinin Temu e-ticarət platformasının bazardakı satıcıların qiymət siyasətinə təsiri ilə bağlı rəsmi araşdırma başladıb.
Marja qurumdan verilən açıqlamaya istinadən xəbər verir ki, araşdırma Temu-nun üçüncü tərəf satıcıların qiymətlərinə təsir edib-etmədiyini müəyyənləşdirməyi hədəfləyir. İstintaq, Almaniyada Temu kimi fəaliyyət göstərən və mərkəzi ofusu Dublində yerləşən Whaleco Technology Limited şirkətinə qarşı aparılır.
Federal Kartel İdarəsinin rəhbəri Andreas Mundt, Temu-nun Almaniya bazarındakı satıcılara “qəbul edilməz qiymət şərtləri” qoyduğu şübhəsini araşdırdıqlarını bildirib. Onun sözlərinə görə, bu cür şərtlər rəqabəti ciddi şəkildə məhdudlaşdıra və digər satış kanallarında qiymət artımlarına səbəb ola bilər.
Mundt qeyd edib ki, Temu platforması Almaniyada təxminən bir ildir fəaliyyət göstərir və 19,3 milyon aktiv istifadəçiyə malikdir. Platformanın Avropa üzrə aylıq ziyarətçi sayı 100 milyonu keçir.