Hitachi və OpenAI enerji və süni intellekt sahəsində əməkdaşlığa başladı — Səhmlər kəskin bahalaşdı
Yaponiyanın sənaye nəhəngi süni intellekt texnologiyalarında mövqeyini gücləndirir. Hitachi və OpenAI arasında imzalanan anlaşma memorandumu Yapon bazarlarında nikbinlik yaradıbSəhmləri 9,5% bahalaşıb
Hitachi şirkətinin səhmləri cümə günü 9,5%-ə qədər bahalaşaraq 4 285 yen səviyyəsinə yüksəlib və Nikkei 225 indeksində ən yaxşı nəticəni göstərib. Nikkei indeksi ümumilikdə 1,5% artıb.
Marja xəbər verir ki, Yaponiyanın sənaye nəhəngi Hitachi, süni intellekt və enerji texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq üçün OpenAI ilə tərəfdaşlıq sazişi bağladığını açıqlayıb. Şirkət bu barədə sosial media platforması X (keçmiş Twitter) üzərindən məlumat yayıb.
Hitachi-nin baş direktoru Toşiaki Tokunaga bu həftə Tokioda OpenAI rəhbəri Sem Altman ilə görüşüb və tərəflər anlaşma memorandumu imzalayıblar.
Əməkdaşlığın detalları
Bloomberg-in məlumatına görə, əməkdaşlıq Hitachi-nin enerji və elektrik şəbəkələri əməliyyatlarını, həmçinin şirkətin soyutma, saxlama və rəqəmsal həllər mərkəzi Lumada platformasını da əhatə edəcək.
Bu tərəfdaşlıq Hitachi Energy bölməsinə dəstək göstərəcək. Bu bölmə data mərkəzlərinin fəaliyyəti üçün vacib olan elektrik ötürmə və enerji avadanlıqları istehsal edir və bərpa olunan enerji sahəsində xidmətlər təqdim edir.
Yapon texnologiya sektorunda geniş yüksəliş
OpenAI ilə əməkdaşlıq xəbəri Yaponiyada daha geniş bazar nikbinliyi yaradıb. Xüsusilə çip istehsalı və süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərin səhmlərində artım müşahidə olunub.