OpenAI və Oracle arasında 300 milyard dollarlıq tarixi müqavilə
Süni intellekt sahəsində sürətlə artan məlumat mərkəzi tələbinin fonunda OpenAI ilə Oracle arasında 300 milyard dollarlıq bulud xidmətləri üzrə müqavilə imzalanıb.
Marja xəbər verir ki, mütəxəssislərin fikrincə, bu razılaşma Oracle üçün böyük nailiyyətdir və şirkəti Amazon Web Services, Microsoft Azure və Google Cloud kimi rəqiblərinə qarşı bulud bazarında güclü mövqeyə gətirir.
Beş il müddətinə nəzərdə tutulan müqavilə Oracle-ın bulud infrastrukturunun OpenAI-nin genişlənən fəaliyyətini dəstəkləməsini təmin edəcək. Bu əməkdaşlıq süni intellekt infrastrukturuna artan tələbatı bir daha nümayiş etdirir və Oracle-ı OpenAI üçün əsas bulud tərəfdaşına çevirir.
Wall Street Journal-ın məlumatına görə, müqavilə 4,5 giqavatt hesablama gücü təmin edəcək və tarixdə imzalanmış ən iri bulud hesablamaları sazişlərindən biri olacaq.
Süni intellekt şirkətlərinin böyük dil modellərini öyrətmək və idarə etmək üçün daha çox hesablama gücünə ehtiyac duyduğu bir vaxtda əldə olunan bu tərəfdaşlıq Oracle üçün strateji üstünlük sayılır.