Azərbaycanda ən çox sürülən avtomobillər - YENİ SİYAHI
2024-cü ildə Azərbaycanda dövlət qeydiyyatında olan minik avtomobillərinin sayı 83 min 308 ədəd artaraq 31 dekabr 2024-cü il tarixində 1 milyon 585 min 265 ədədə çatıb.
Marja.az Dövlət Statistika Komitəsinin "Minik avtomobillərinin markalarına görə bölgüsü" hesabatına istinadən xəbər verir ki, Azərbaycanda ən çox Vaz (2101, 03-06, 2105, 2107, 2108, 2109, 2121, 2102, 2104), Mercedes, Hyundai, Toyota, KIA, Opel, Chevrolet, GAZ, Nissan və BMW markasının modelləri sürülür.
2024-cü ilin sonunda Azərbaycanda 401 min 66 ədəd VAZ, 220 min 242 ədəd Mercesdes, 142 min 814 ədəd Hyundai, 115 min 151 ədəd Toyota, 97 min 753 ədəd KİA, 72 min 44 ədəd Opel, 54 min 73 ədəd Chevrolet, 50 min 852 ədəd GAZ, 48 min 475 ədəd Nissan, 44 min 584 ədəd BMW markalı minik avtomobili dövlət qeydiyyatında olub.
Azərbaycanda Çin istehsalı olan avtomobillər də artmaqdadır. Məsələn, ötən il BYD modellərinin sayı 4 dəfə və ya 3 min 72 ədəd artaraq 31 dekabr 2024-cü il tarixində 4 min 83 ədədə (2023-cü ilin sonunda 1011 ədəd), Changan modellərinin sayı 1,8 dəfədən çox və ya 4 min 86 ədəd artaraq 8 min 950 ədədə (2023-cü ilin sonunda 4 min 864 ədəd), HAVAL modellərinin sayı 558 ədəd artaraq 2 min 655 ədədə (2023-cü ilin sonunda 2 min 97 ədəd), Geely modellərinin sayı 428 ədəd artaraq 2 min 482 ədədə (2023-cü ilin sonunda 2054 ədəd), BAİC modellərinin sayı 386 ədəd 1842 ədədə (2023-cü ilin sonunda 1456 ədəd), Chery modellərinin sayı 242 ədəd artaraq 3 min 95 ədədə (2023-cü ilin sonunda 2 min 853 ədəd), GAC modellərinin sayı 229 ədəd artaraq 549 ədədə (2023-cü ilin sonunda 320 ədəd) çatıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda 2024-cü illə müqayisədə 2025-ci ildə Çin istehsalı olan minik avtomobillərinin sayı daha sürətlə artıb.