OpenAI, LinkedIn-ə rəqib olacaq platforma yaradır
Süni intellekt şirkəti OpenAI, LinkedIn-ə rəqib olacaq yeni işə qəbul platformasını istifadəyə verməyə hazırlaşır.
Marja.az-ın məlumatına görə, şirkət bildirib ki, süni intellekt dəstəyi ilə işləyəcək bu platforma işəgötürənlərlə işçiləri birləşdirəcək və 2026-cı ilin ortalarında istifadəyə veriləcək.
OpenAI Tətbiq üzrə İcraçı direktoru Fidji Simo açıqlamasında qeyd edib: “Şirkətlərin ehtiyacları ilə işçilərin bacarıqları arasında mükəmməl uyğunluq tapmaq üzərində çalışırıq. Bizneslərin yüksək ixtisaslı süni intellekt mütəxəssislərinə əlçatanlığını təmin etmək üçün xüsusi platforma hazırlayırıq”.
Mütəxəssislər hesab edir ki, OpenAI-nin bu addımı şirkəti birbaşa LinkedIn ilə rəqabətə sala bilər. Qeyd edək ki, LinkedIn OpenAI-nin ilk investorlarından olan Reid Hoffman tərəfindən təsis edilib və hazırda OpenAI-nin ən böyük maliyyə tərəfdaşlarından biri olan Microsoft-a məxsusdur.
Ötən il LinkedIn də iş axtaranlarla işəgötürənləri uyğunlaşdırmaq məqsədilə süni intellekt əsaslı funksiyalar tətbiq etməyə başlamışdı.
Qeyd edək ki, ChatGPT sistemi OpenAI-yə məxsusdur.