Rusiyanın beynəlxalq ehtiyatları sentyabrda azalıb
Rusiya Federasiyasının beynəlxalq ehtiyatları 2023-cü il oktyabrın 1-nə 569 milyard 21 milyon dollar təşkil edib ki, bu da sentyabrın əvvəlindəki göstəricidən 2,17% (və ya 12 milyard 638 milyon dollar) azdır.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Mərkəzi Bankının məlumatında deyilir.
Sentyabrda valyuta ehtiyatları 1,96% azalaraq 428 milyard 522 milyon dollar, ehtiyatlardakı monetar qızılın dəyəri isə ay ərzində 3,02% azalaraq 140 milyard 499 milyon dollar təşkil edib.
2022-ci il oktyabrın 1-nə Rusiya Federasiyasının beynəlxalq ehtiyatları 540 milyard 688 milyon dollar təşkil etmişdi.
Rusiya Mərkəzi Bankının və Rusiya hökumətinin sərəncamında olan yüksək likvidli xarici aktivlər olan beynəlxalq ehtiyatlar xarici valyutada olan vəsaitlərdən, xüsusi borclanma hüququndan, BVF-də ehtiyat mövqeyindən və monetar qızıldan ibarətdir.
Qərb ölkələri Rusiya Federasiyasının Ukraynada hərbi əməliyyata başlamasından sonra Rusiya Bankına qarşı sanksiyalar tətbiq edib. Rusiya Federasiyasının qızıl-valyuta ehtiyatlarının dondurulması ilə yanaşı, Mərkəzi Bankın ehtiyatlarının və aktivlərinin idarə edilməsi ilə bağlı bütün əməliyyatlar, habelə onun adından fəaliyyət göstərən hər hansı hüquqi şəxs, təşkilat və ya orqanla əməliyyatlar qadağan edilib.