"Daha çox narahat olduğumuz məsələ inflyasiyadır"
Mərkəzi Bankın proqnozlarına görə, 2023-cü ilin sonuna ÜDM-də artım 1,8%-2% civarında olacaq.
O, qeyri-neft ÜDM-də artımın isə 5,7%-ə çatacağını bildirib: “Bizim daha çox narahat olduğumuz məsələ inflyasiyadır”.
"İllik inflyasiya 8,3% olacaq"
Taleh Kazımov bildirib ki, Aprel ayının illik inflyasiyası 12,8% təşkil edib.Onun sözlərinə görə, burada əsas qiymətlərin artımıdır: “Mərkəzi Bankın aprel ayının proqnozlarına görə, ilin sonunda illik inflyasiya 8,3% olacaq. Bizim yanvar proqnozlarımız 7,9% olmuşdu. Dürüstləşmə rəqəmləri nəzərdən keçirildikdən sonra proqnoz 0,4% artaraq 8,3% olub”
"Prqonoz özünü doğrultmayacaq"
Deputat Əli Məsimli bildirib ki, “faizlər ikirəqəmlidir və onları real sektora qoymaq mümkün deyil. Bunlar ancaq ticarətdəki 2-3 aylıq müddətdə effekt verə bilər, lakin istehsala qoyula bilməz".
"Biz inflyasiyanı endiririksə, bank faizləri də aşağı olmalıdır. Siz illik inflyasiyanı 8,3 faiz olaraq qeyd etmisiniz. Bir daha deyirik ki, bu rəqəmlər doğru deyil, özünü doğrultmayacaq. Keçən il də qeyd edilən rəqəmlər özünü doğrultmadı”, - deyə deputat Mərkəzi Banka iradlarını çatdırıb.