Dubay 2050-ci ilə qədər ictimai nəqliyyatı "yaşıllaşdırmağı" hədəfləyir
Dubay Yollar və Nəqliyyat İdarəsi (RTA) 2050-ci ilə qədər sıfır istixana qazı emissiyasına nail olmaq üçün əmirliyin bütün ictimai nəqliyyatını tələb edən bir strategiya qəbul edib.
Marja.az RTA-nın bazar günü yaydığı məlumata istinadən xəbər verir ki,strategiya karbon emissiyalarını 10 milyon ton azaldacaq.
RTA strategiyası 2030-cu ilə qədər şəhər avtobuslarının 10%-nin elektrik və ya hidrogenlə işləməsini tələb edir. Sonra Dubay hakimiyyəti hər beş ildən bir belə avtobusların payını iki dəfə artırmaq niyyətindədir ki, 2045-ci ilə qədər parkın 80%-i "yaşıl" enerji ilə işləsin. 2050-ci ilə qədər Dubayda avtobusların istixana qazları yaratmayacağı planlaşdırılır. Həmçinin RTA 2050-ci ilə qədər bütün məktəb avtobuslarını, taksiləri və limuzinləri yaşıl enerjiyə çevirməyi hədəfləyir.
Bundan əlavə, strategiya binaların modernləşdirilməsini və məişət tullantılarının idarə edilməsi sisteminin təkmilləşdirilməsini əhatə edir. Belə ki, 2030-cu ilə qədər Dubay hakimiyyəti binaların və digər strukturlarının 74%-ni, 2035-ci ilə qədər 83%-ni, 2045-ci ilə qəd 100%-ni günəş panelləri ilə təchiz etmək niyyətindədir. Tullantıların utilizasiyası baxımından 2030-cu ilə qədər əmirlikdə bütün məişət tullantılarının təkrar emal edilməsi planlaşdırılır ki, bu da zibillərin zibilliklərə aparılmayacağı deməkdir.
2021-ci ildə BƏƏ 2050-ci ilə qədər ölkənin karbon neytrallığına nail olmağı hədəfləyən Net Zero 2050 strateji təşəbbüsünü təqdim edib. Bu təşəbbüs alternativ enerji mənbələrinin tətbiqinə yönəlib. 2022-ci ilin dekabrına olan məlumata görə, BƏƏ 15 il ərzində belə layihələrə 40 milyard dollardan çox sərmayə qoyub.