Beyinə çiplər yerləşdiriləcək - ABŞ insanlar üzərində sınaqdan keçirməyə icazə verdi
Maskın beyin çipi layihəsi insan sınaqları üçün icazə aldı.ABŞ-lı iş adamı İlon Maska məxsus "Neuralink" şirkəti beyin çipi layihəsini insanlar üzərində sınaqdan keçirməyə başlamaq üçün ABŞ Qida və Dərman Agentliyindən(FDA) icazə aldığını açıqlayıb.
Marja.az xəbər verir ki, "Neuralink" sosial media hesabında beyin çipi layihəsinin FDA tərəfindən təsdiqlənməsini, "bir gün bir çox insana kömək edəcək mühüm addım" kimi qiymətləndirilib.
Açıqlamada, "Neuralink" komandasının FDA ilə sıx əməkdaşlığı sayəsində icazə aldığı və eksperimental mərhələ üçün müraciətlər ilə bağlı lazımi məlumatların veriləcəyi bildirilib.
"Neuralink" şirkəti söz mövzusu layihə ilə beyinə yerləşdiriləcək mikroçiplər sayəsində iflic və korluq kimi nevroloji pozğunluqları müalicə etməyi, əlillərin həyat keyfiyyətini yaxşılaşdırmağı hədəfləyir.
Qeyd edilib ki, daha əvvəl meymunlar üzərində sınaqdan keçirilən çiplər beyindəki siqnalları uğurla şərh edərək cihazlara ötürür.
Digər tərəfdən, mütəxəssislər xəbərdarlıq edirlər ki, "Neuralink"in beyin implantları ilə bağlı ilkin tədqiqatlar mümkün texniki və təhlükəsizlik problemləri nəzərə alınmaqla daha diqqətlə və əhatəli şəkildə aparılmalıdır.
We are excited to share that we have received the FDA’s approval to launch our first-in-human clinical study!