"Azərbaycandakı inflyasiyanın 80%-i təklifdən qaynaqlanır, idxal olunur"
"Bizim qiymətləndirmələrimizə görə, Azərbaycandakı inflyasiyanın 80%-i təklifdən qaynaqlanan, idxal olunan inflyasiyadır".
Marja.az-ın məlumatına görə, bunu Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımov bildirib.
"Bizim uçot dərəcəmiz Türkiyə, Rusiyaya və digər ölkələrə təsir edə bilməz. Bu gün bizim sabit məzənnə rejimimizin nəticəsi olaraq - nominal effektiv məzənnə bahalaşaraq idxal olunana inflyasiyaya azaldıcı təsir göstərir",- o deyib.
Qeyd edək ki, Mart ayında Azərbaycanda illik inflyasiya 13.6% təşkil etmişdir ki, bu da ötən ilin sentyabr ayında qeydə alınmış pik səviyyə ilə müqayisədə 2 faiz bəndi aşağıdır.
"Manatın nominal effektiv məzənnəsinin möhkəmlənməkdə davam etməsi inflyasiyanın xarici amillərinə azaldıcı təsir edir. Manatın nominal effektiv məzənnəsi 2022-ci ildə 8.4%, 2023-cü ilin 4 ayında 4.8% möhkəmlənmişdir. Bununla bərabər, monetar şəraitə dair qəbul edilmiş qərarlar da inflyasiyanın tələb amillərini məhdudlaşdırır",- Mərkəzi Bank press-relizində qeyd etmişdi.
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə uçot dərəcəsi 0.25 faiz bəndi artırılaraq 9%-ə, faiz dəhlizinin aşağı həddi 0.5 faiz bəndi artırılaraq 7.5%-ə, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 0.25 faiz bəndi artırılaraq 10%-ə qaldırılmışdır.