Azərbaycanın icmal büdcəsinin gəlirləri 2 dəfəyə yaxın artıb
2023-cü ilin 1-ci rübündə icmal büdcənin gəlirləri 15 milyard 557,7 milyon manat olmuşdur ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7 milyard 597,4 milyon manat və ya 95,4 faiz çoxdur.
İcmal büdcənin xərcləri isə 7 milyard 487,9 milyon manat icra olunmuşdur ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1 milyard 178,8 milyon manat və ya 18,7 faiz çoxdur. İcmal büdcədə 8 milyard 69,8 milyon manat büdcə artıqlığı (profisit) yaranmışdır.
İcmal büdcə - dövlət büdcəsinin, Naxçıvan Muxtar Respublikasının büdcəsinin (büdcədənkənar əməliyyatlar da daxil olmaqla) və büdcədənkənar dövlət fondlarının gəlir və xərclərini (Dövlət borcu və zəmanəti üzrə öhdəliklərin Təminat Fondunun gəlir və xərcləri istisna olmaqla) funksional və iqtisadi təsnifata uyğun paraqraflar səviyyəsində əks etdirən maliyyə sənədidir.