Xəzinə 60 milyon manat da borclandı
11 aprel 2023-cü il tarixində Bakı Fond Birjasında Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin AZ0201040083 ISIN-li, 40 milyon manat həcmində, 1092 gün olan tədavül müddətli Kuponlu, Dövlət Ortamüddətli İstiqrazlarının (DOİ) yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçirilib.
Birjanın yaydığı məlumata görə, hərrac zamanı 25 investor tərəfindən qiymət intervalı 83.3171 (14%) manat və 98.0261 (7.75%) manat olan 74 sifariş təqdim edilib.
Maliyyə Nazirliyinin qərarına əsasən istiqrazların kəsmə qiyməti 95.4686 (8.75%) manat, orta ölçülmüş qiyməti 96.4273 (8.3713%) manat müəyyən edilib.
Sifarişlərin nominal qiymətlə ümumi məbləği 181 milyon 719 min 300 manat, yerləşdirilmiş həcmi isə 60 milyon manat təşkil edib.
İstiqrazların ödəmə tarixi 7 aprel 2026-cı ildir.
Hərrac iştirakçıları 12 aprel 2023-cü il tarixinədək istiqrazların alışı üzrə öhdəliklərini icra etməlidirlər.
Maliyyə Nazirliyi 2023-cü ilin ilk 3 ayında (yanvar-mart) dövlət istiqrazlarının yerləşdirilməsi yolu ilə 428 milyon 755 min manat cəlb edib.