Türkiyə Kənd təsərrüfatı Sığortaları Hovuzu 2018-ci ilin nəticələrini açıqlayıb
Türkiyə Kənd təsərrüfatı Sığortaları Hovuzu (TARSİM) tərəfindən 2018-ci ildə istehsalçılara 1,1 milyard lirə sığorta ödənişi edilib.
"Marja" xəbər verir ki, TARSİM-dən verilən açıqlamaya görə, sistem çərçivəsində ötən il bütün kənd təsərrüfatı sığortası sahələrində 1,7 milyondan çox sığorta poilisi tərtib olunub və 2,5 milyon hektar (25 milyon dekar) sahə sığortalanıb. Sığortalanan kiçik baş və iribuynuzlu heyvan sayındakı artım əvvəlki illərdə olduğu kimi bu il də davam edərək 42% artımla 3,6 milyona çatıb.
Sığortalanan kənd təsərrüfatı əmlakının dəyəri 40 faiz artımla 42,3 milyard lirə olub. Bütün sahələrdən 2 milyard lirə sığorta haqqı toplanıb.
Ötən il 360 minə yaxın ziyan bildirişi alınıb. Bildirişlərdə dolu, don, fırtına, sel basqını, ölüm, müxtəlif xəstəliklər kimi səbəblər göstərilib. İstehsalçılara dəymiş ziyanlara görə 1,1 milyard lirə sığorta ödənişi verilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan kənd təsərrüfatı sığortasının tətbiqində TARSİM təcrübəsindən bəhrələnməyi qarşıya məqsəd qoyub