Hökumət dövlət əsaslı vəsait qoyuluşlarını azaltmağı planlaşdırır
Azərbaycan hökuməti 2020-2021-ci illərdə əsas kapitala kapital qoyuluşlarını 55 mlrd. 815,2 mln. manat həcmində proqnozlaşdırır.
Hökumətin proqnozlarına əsasən, 2020-2022-ci illərdə ölkə iqtisadiyyatına xarici investisiyaların həcmi 17 mlrd. 125,7 mln. manat və ya əsas kapitala bütün sərmayələrin 30,7%-ni təşkil edəcək.
Hökumətin qiymətləndirmələrinə görə, 2020-ci ildə əsas kapitala investisiyaların nominal həcmi 18 mlrd. 440,4 mln. manat (2019-cu illə müqayisədə real ifadədə 2,3% artım), 2021-ci ildə - 18 mlrd. 289,2 mln. manat (2020-ci illə müqayisədə azalma 1,6%), 2022-ci ildə - 19 mlrd. 85,6 mln. manat (artım 3,6%) təşkil edəcək.
2020-ci ildə əsas kapitala xarici investisiyalarının həcmi 6 mlrd. 359,3 mln. manata (azalma 15,7%), daxili investisiyalarının həcmi 12 mlrd. 81,1 mln. manata (artım 15,2%), 2021-ci ildə müvafiq olaraq 5 mlrd. 169,4 mln. manat və 13 mlrd. 119,8 mln. manat, 2022-ci ildə - müvafiq olaraq 5 mlrd. 597 mln. manat və 13 mlrd. 488,6 mln. manat təşkil edəcək.
Proqnozlara əsasən, 2020-2022-ci illərdə neft-qaz sektorunda investisiyaların ümumi həcmi 19 mlrd. 696,1 mln. manat, qeyri-neft sektoruna - 36 mlrd. 119,1 mln. manat təşkil edəcək.
Xəbər verildiyi kimi, 2018-ci ilin yekunları üzrə Azərbaycan hökuməti əsas kapitala investisiyaları 17 mlrd. 349,7 mln. manat səviyyəsində proqnozlaşdırır.