Bu gün Ərdoğan və Əliyev nəhəng zavodu rəsmən işə salacaqlar
Bu gün İzmirdə Azərbaycanın xaricdə ən böyük investisiya layihəsinin açılışı qeyd ediləcək
Türkiyədə real sektorun bir nöqtəyə yatrırdığı ən böyük investisiya layihəsi olan STAR neftayırma zavodu bu gün rəsmən işə düşür. Layihə Azərbaycanın SOCAR şirkətinə məxsusdur.
"Marja" xəbər verir ki, Türkiyənin neft məhsulları ehtiyacının 25%-ini təkbaşına qarşılayacaq STAR neftayırma zavodu, illik 10 milyon ton xam neft emalı gücünə malikdir.STAR zavodunda ildə 4,8 milyon ton dizel və 1,6 milyon ton nafta ilə yanaşı, Türkiyədə cari kəsirin mühüm komponentlərindən olan təyyarə yanacağı və LPG kimi neft məhsullarının da istehsalı həyata keçiriləcəkdir. STAR neftayırma zavodu, Türkiyənin ən böyük enerji layihələrindən biri kimi neft məhsulları idxalında hər il 1,5 milyard dollar qənaət təmin edəcək.
Zavod, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin də iştirakı ilə bu gün keçiriləcək mərasimlə istehsal fəaliyyətinə başlayır.