Adambaşına xarici dövlət borcu 8 dollar artıb - 538 MİLYON FAİZ ÖDƏNİLƏCƏK
Borclu təşkilatların təqdim etdiyi operativ məlumatlara əsasən həmin kredit sazişləri əsasında istifadə olunmuş kreditlər üzrə Azərbaycan Respublikasının xarici dövlət borcunun ümumi məbləği 2018-ci ilin 6 ayı ərzində 0,1 milyard ABŞ dolları və ya 1,1% artaraq 9,5 milyard ABŞ dolları (şərti öhdəliklər daxil olmaqla) təşkil etmişdir.
“Marja”nın məlumatına görə, Hesablama Palatasının "2018-ci ilin yanvar-iyun ayları üzrə əsas makroiqtisadi göstəricilərin və büdcə parametrlərinin təhlili"ndə qeyd edilib ki, imzalanmış sazişlər üzrə istifadə olunmuş və dövlət borcu hesab edilən kreditlərə görə xarici dövlət borcu ÜDM-in 21,6%-ni təşkil etmişdir.
Adambaşına düşən xarici dövlət borcu ilin əvvəli ilə müqayisədə 8,0 ABŞ dolları və ya 8,4% artaraq 1 iyul 2018-ci il tarixə 957,5 ABŞ dolları təşkil etmişdir.
01 iyul 2018-ci il tarixinə operativ məlumatlara əsasən dövlətin daxili borcu 1,0 milyard manat (şərti öhdəliklər daxil olmaqla) təşkil etmişdir ki, bu 01 yanvar 2018-ci il tarixə olan məbləğə bərabərdir.
2018-ci il üçün dövlət büdcəsində xarici dövlət borcu üzrə il ərzində 1 milyard 621 milyon 142,3 min manat əsas borc və 538 milyon 454,8 min manat məbləğində faiz borcun ödənilməsi proqnozlaşdırılmış, hesabat dövründə isə müvafiq olaraq 670 milyon 826,1 min manat və 248 milyon 872,8 min manat icra edilmişdir.
Daxili borc üzrə isə əsas və faiz borcları üzrə proqnoz məbləğləri müvafiq olaraq 22 milyon 984 min manat və 80 milyon 196,4 min manat, icra göstəriciləri isə 12 milyon 984,0 min manat və 46 milyon 566,9 min manat təşkil etmişdir.
Məlumatların təhlili xarici borc üzrə faiz borcunun, daxili borc üzrə isə əsas borcun hesabat dövründə illik göstərici ilə müqayisədə daha çox icra edildiyini göstərir. Belə ki, xarici borcun tərkibində əsas borcun 58,6%-nin, daxili borcun tərkibində isə 43,5%-nin cari ilin ikinci yarısında icra olunması nəzərdə tutulmuşdur.
Hesabat dövründə məcmu dövlət borcunun ödənilməsi məqsədilə icra edilmiş cəmi vəsaitin tərkibində əsas borca yönəldilmiş vəsaitin 98,1%-i, faiz borcuna yönəldilmiş vəsaitin isə 84,2%-i xarici dövlət borcuna aid olmuşdur.