“Expressbank” audit hesabatı: 14,5 milyon manat xalis mənfəət
Expressbank kənar audit şirkəti tərəfindən təsdiqlənmiş 2022-ci il üzrə maliyyə hesabatını açıqlayıb. Hesabat beynəlxalq audit şirkəti “KPMG” tərəfindən təsdiqlənib.
Bankın yaydığı press-relizdə bildirilir ki, Expressbank ötən ili 14 milyon 450 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub ki, bu da 2021-ci illə müqayisədə 36.8% yuxarı göstəricidir.
Ötən ilin yekununda bankın faiz və qeyri-faiz gəlirlərində də müsbət dinamika müşahidə olunub. Belə ki, faiz gəlirləri 15% artaraq 47 milyon 800 min manat, qeyri-faiz gəlirləri isə 27% artaraq 18 milyon 216 min manat olub. Faiz gəlirlərinin əsas hissəsini müştərilərə verilən kreditlər təşkil edib.
Bankın aktivləri isə 25% artımla 437 milyon 390 min manata yüksəlib. Aktivlərin 298 milyon 948 min manatını kredit portfeli təşkil edib.
Hesabatda Bankın depozit portfelinin 208 milyon 166 min manat təşkil etdiyi qeyd edilib ki, bu da 2021-ci ilin göstəricilərindən 31% yüksəkdir.