Pakistanın iri bankının Azərbaycandakı şirkəti böyüyüb, gəlirləri və mənfəəti artıb
“MCB Bank Olmayan Kredit Təşkilatı” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti 31 dekabr 2022-ci il tarixində başa çatan il üzrə maliyyə hesabatlarını açıqlayıb.
Marja.az xəbər verir ki, “MCB Bank Olmayan Kredit Təşkilatı” 2022-ci ili 725 min 352 manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Təşkilat 2021-ci ili 659 min 121 manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, ötən il “MCB BOKT"ın xalis mənfəəti 66 min 231 manat və ya 10% artıb.
“MCB"nin maliyyə lizinqi üzrə faiz gəliri 2021-ci ildə 1 milyon 839 min 594 manat ikən, 2022-ci ildə 2 milyon 573 min 456 manata yüksəlib (733 min 862 manat və ya 39,9% artıb).
Təşkilatın haqq, komissiya və brokerlik gəliri isə 2021-ci ildə ki 197 min 985 manatdan 2022-ci ildə 247 min 739 manata qalxıb.
Ötən il “MCB" BOKT-ın lizinq portfeli 1 milyon 146 min 65 manat və ya 30,8% artaraq 9 milyon 106 min 910 manata çatıb. Təşkilatın cəmi aktivləri isə 5 milyon 229 min 448 manat və ya 38,6% artaraq 31 Dekabr 2022-ci il tarixində 18 milyon 763 min 994 manat olub.
“MCB BOKT” QSC Pakistan İslam Respublikasının ən iri kommersiya banklarından olan "MCB Bank Limited" tərəfindən 2009-cu ildə təsis edilib. Təşkilatın fəaliyyətinin əsas istiqaməti hüquqi və fiziki şəxslər üçün girovsuz biznes kreditlər / maliyyə lizinqidir. Bu gün “MCB BOKT” QSC Azərbaycanda tibbi və ustehsalat avadanlıq, nəqliyyat vasitələri, xüsusi avadanlıq, robot texnikası və daşınmaz əmlakın alınmasını maliyyələşdirən universal lizinq şirkətidir.